YERALTI ÇÖP KONTEYNERİ

Çöp Konteyneri 4 Ana Parçadan Oluşmaktadır

İç  hazneden taşan çöplerin, konteynerin çalışmasını engellememesi için  haznenin tabanında tasarlanan ergonomik yapı.

Dış Gövdenin yeraltı sularının basıncına maruz kalabileceği durumlarda tabanın etkilenmemesi için  tasarlanmış mukavemet sağlayıcı form.

Yerüstü çöp toplama sistemlerinde, 1 şöför ve 2 operatörün 1 adet çöp konteynerini (400 lt.) boşaltma süresi takriben 1,5dk. yeraltı çöp istasyonunda ise; 1 şöför ve 1 operatör 1 adet konteyneri (3000 lt) 2 dk gibi kısa bir sürede boşaltmaktadır.

Tasarlamış olduğumuz sistemde yerden 1 metre yükseklikte boşaltma işlemi yapılmakta, böylece işçi ve çevre güvenliği sağlanmaktadır. Diğer çöp konteynerlerindeki vinç sistemlerinde boşaltma işlemi zeminden 5 metre yukarıda yapılmaktadır.

Bir adet yeraltı çöp istasyonu 400 lt. çöp kovasının aldığı çöpün 7 katı kadar çöpü haznesinde barındırabilir ve boşlatma esnasında % 70 'e kadar tasarruf sağlar. Bunun yanısıra % 35 e kadar insan gücünden tasarruf sağlar.

Çöp konteynerinin konulacağı yer dedektörler yardımıyla aranıp yerin altında bulunan su, doğalgaz, elektrik ve telefon hatlarının tespit edilmesi. Kazı yapılan bölgeye zemin betonunun atılması.

Beton atıldıktan sonra konteynerin teraziye alınması. Teraziye alınan konteynerin etrafının beton ile doldurulması.

Yan betonları atılan konteynerin kum serilerek üst yapıya hazır hale getirilmesi.

Konteynerlerin etrafına bordür dönülmesi ve üst betonun atılması.

  • Konteyner bacaklarının mekanizması bacanın dışında olması sayesinde çöp poşetlerinin takılması engellenmiştir.
  • Bacalar ayak pedalı ve el ile açılacak şekilde tasarlanarak kullanım kolaylığı sağlanmıştır.
  • Atılan çöpler çöp haznesine dolar, çöp haznesi dolduktan sonra operatör tarafından yürüme platformu kilidi açılarak çöp boşaltma işlemi başlar.
  • Çöp kamyonunda bulunan vinç yardımı ile çöp haznesi çıkartılır ve araç üzerindeki aparatlar sayesinde çöp haznesi boşaltılır.
  • Boşaltma işlemi tamamlandıktan sonra çöp haznesi yerine konur ve yürüme platformunda bulunan pistonlar sayesinde platform kapatılır.

Yerüstü çöp sistemlerinde her 10 daireye bir adet çöp kovası konulurken, yeraltı çöp istasyonunda her 30 daireye 1 adet çöp istasyonu yeterli olmaktadır.