rotasyon, rotasyon kalıbı, rotasyon üretimi, rotasyon kalıp imalati, rotasyon alüminyun kalıp, rotasyon şaç kalıp, rotasyon plastik üretimi

KALIP TASARIM

Rotasyon kalıbı diğer plastik üretimlerine göre  kalıpları  daha düşük  maliyetlidir.   Karmaşık  ve büyük  şekilli plastik parçaları üretmenin en uygun yolu rotasyon teknolojisi ile uygundur.

Rotasyon ürünler şişirme, enjeksiyon ,benzeri ve az adetli üretimlerde rotasyon kalıpçılığı büyük avantaj sağlar. Rotasyon üretiminde iyi ve kaliteli ürün elde etmek için kaliteli kalıplardan geçmektedir. Müşterinin istemiş olduğu ürün için AR-GE ortamında tasarlanır ve istenirse strafor model alınır ,onaylandıktan  sonra kalıp üretimine geçilir.

ROTASYON KALIP İMALATI

Rotasyon saç kalıplar

Saç kalıpçılığı karmaşık ve büyük parçalar için uygulanır. Ölçüleri ve yüzey  kalitesi hassas olmayan parçalar saç kalıpçılığı ile yapılmaktadır. Rotasyon saç kalıpları 2,5 ve 3 mm HRP saçtan yapılmaktadır. Bu tür kalıpların montaji kaynak ve el işçiliğiyle yapılır.

Rotasyon Alüminyum kalıplar

Alüminyum kalıplar iki yöntemle yapılmaktadır;

  • Alüminyum döküm ile yapılan kalıplar
  • Alüminyum plaka ile yapılan kalıplar

 1-Alüminyum döküm kalıplarda TUDEKS AR-GE ortamında kalıp tasarımlanır . Müşterinin isteği doğrultusunda prototip (strafor model) alınır. Prototip üzerinde düzeltmeler yapılır sonra ahşap model alınır ve döküm dökülür. Döküm olan kalıp CNC tezgahında işlenir, istenilen ölçü ve yüzey kalitesi elde edildikten sonra kalıptan ürün  numunesi alınır. Ürün ölçü kontrolları yapılır ,ölçüler ve yüzey kalitesi onaylandıktan sonra seri üretime geçilir.

2 – Alüminyum plaka kalıplarda TUDEKS AR-GE ortamında kalıp tasarımlanır . Müşterinin isteği doğrultusunda prototip (strafor model) alınır. Prototip üzerinde düzeltmeler yapılır. Alüminyum plakalar tedarik edilir ve kalıbın büyüklüğüne göre parçalar halinde CNC tezgahında işlenir. Daha sonra parçalar cıvata ve kaynak yardımıyla montajlanır. Montajlanan kalıp el işçiliğiyle temizlenir. İstenilen ölçü ve yüzey kalitesi elde edildikten sonra kalıptan  ürün numunesi alınır.  Ürün ölçü kontrolları yapılır, ölçüler ve yüzey kalitesi onaylandıktan sonra seri üretime geçilir.